Tuomarit

Lauantai 27.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 6, 7, 9, 10
Sunnuntai 28.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 4, 5, 8

Varalla kaikille roduille Tanya Ahlman-Stockmari

Esko Nummijärvelle merkityt rodut on siirretty seuraaville tuomareille
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit Juha Kares
pomeranian Tanya Ahlman-Stockmari

Lauantai 27.7.

Ryhmä 1

beaucenpaimenkoira, bouvier, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, owczarek podhalanski, pieni amerikanpaimenkoira, pyreneittenpaimenkoirat, schapendoes, vanhaenglanninlammaskoira Marja Talvitie
belgianpaimenkoirat, bordercollie, brienpaimenkoira, polski owczarek nizinny, schipperke Paul Lawless, Irlanti
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, valkoinenpaimenkoira, welsh corgit Sergio Pizzorno, Uruguay
ardennienkarjakoira, bergamasco, ceskoslovensky vlcak, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, sileäkarvainen collie, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Unto Timonen
muut Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 6
dalmatiankoira, rhodesiankoira Marjo Nygård
muut Marja Talvitie

Ryhmä 7
kaikki rodut Paul Lawless, Irlanti

Ryhmä 9
bolognese, maltankoira, tiibetinspanieli Clodagh Fallon, Irlanti
villakoirat David Allan, Espanja
bostoninterrieri, coton de tuléar, japanese chin, lhasa apso, ranskanbulldoggi, shih tzu, venäjäntoyt Frode Jevne, Norja
bichon frisé, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanpalatsikoira, löwchen, mopsi, petit brabancon Jennifer Watt, Australia
chihuahuat, havannankoira, papillon, phalène, venäjänbolonka Kristiina Ahlberg
cavalier kingcharlesinspanieli, kiinanharjakoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, prahanrottakoira, tiibetinterrieri Marja Kosonen

Ryhmä 10
englanninvinttikoira, italianvinttikoira, skotlanninhirvikoira David Allan, Espanja
muut Paulo Coelho, Portugali
whippet Tanya Ahlman-Stockmari

Junior Handler Veli-Pekka Kumpumäki

Ryhmäkilpailut
1 Paul Lawless
6 Marja Talvitie
7 Paul Lawless
9 Frode Jevne
10 Paulo Coelho
Paras veteraani Unto Timonen
Paras kasvattajaryhmä Tanya Ahlman-Stockmari

Sunnuntai 28.7.

Ryhmä 2
pinseri David Allan, Espanja
bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, englanninbulldoggi, leonberginkoira, pyreneittenkoira Frode Jevne, Norja
bordeauxindoggi, cane corso, espanjanmastiffi, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenmastiffi, tanskandoggit, venäjänmustaterrieri Jennifer Watt, Australia
bullmastiffi Lykourgos Zoumpoulidis, Kreikka
apinapinseri, appenzellinpaimenkoira, bokseri, bukovinankoira, hovawart, kangalinkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer, rottweiler, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tiibetinmastiffi Paul Lawless, Irlanti
dobermanni, dogo argentino, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, sarplaninac, snautserit, suursnautserit Sergio Pizzorno, Uruguay
muut Unto Timonen

Ryhmä 3
silkkiterrieri Jennifer Watt, Australia
bullterrieri, norwichinterrieri, walesinterrieri, yorkshirenterrieri Paulo Coelho, Portugali skyenterrieri Sergio Pizzorno, Uruguay
airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, borderterrieri, brasilianterrieri, englanninkääpiöterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri, norfolkinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Veli-Pekka Kumpumäki
muut Marjo Nygård

Ryhmä 4
kaikki lyhytkarvaiset mäyräkoirat David Allan, Espanja
muut Kristiina Ahlberg

Ryhmä 5
akita, basenji, chow chow, japaninpystykorva, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat David Allan, Espanja
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Juha Kares
kainkoira, kishunkoira, samojedinkoira, shiba, shikokunkoira, siperianhusky Jennifer Watt, Australia

buhund, eurasier, ibizanpodencot, länsigöötanmaanpystykorva Paul Lawless, Irlanti alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, etnankoira, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, kanarianpodenco, koreanjindonkoira, portugalinpodengot, taiwaninkoira, thai ridgeback, volpino italiano Unto Timonen
pomeranian , muut Tanya Ahlman-Stockmari

Ryhmä 8
espanjanvesikoira, kooikerhondje, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, sileäkarvainen noutaja Clodagh Fallon, Irlanti
kultainennoutaja Frode Jevne, Norja
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Lykourgos Zoumpoulidis, Kreikka
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, sussexinspanieli, viiriäiskoira Marja Kosonen

Junior Handler Paul Coelho

Ryhmäkilpailut
2 Paul Lawless
3 Marjo Nygård
4 David Allan
5 Tanya Ahlman-Stockmari
8 Clodagh Fallon
Paras veteraani Unto Timonen
Paras kasvattajaryhmä Tanya Ahlman-Stockmari
Best in Show Sergio Pizzorno

Näyttelyn sponsorina toimii